Dzień Liczby Pi

Archiwum kategorii: Aktualności

π (czyt. pi), ludolfina, stała Archimedesa – stosunek obwodu koła (czyli długości okręgu) do długości jego średnicy; stosunek ten jest niezależny od wyboru koła, bowiem każde dwa koła są podobne. Liczba π nazywana jest czasami stałą Archimedesa w uznaniu zasług Archimedesa z Syrakuz, który jako pierwszy badał własności i znaczenie w matematyce tej liczby; określenie ludolfina pochodzi od Ludolpha van Ceulena, który zyskał sławę, przedstawiając tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. (wikipedia.org)

Liczba π od wielu stuleci zadziwia nie tylko myślicieli, matematyków czy poetów, ale również wszystkich ludzi ciekawych świata. Naszą społeczność szkolną od kilku lat inspiruje do podejmowania różnorodnych działań promujących matematykę. Również w tym roku 14 dzień marca pobudził wielu uczniów do ciekawych i kreatywnych działań.

Dziękujemy za przygotowane plakaty, które zaprojektowali: Mykhailo Strohanov (5a), Szymon Ratajczyk (5a), Jessica Piskozub-Wróblewska (4b), Gabriela Stokłosa (4b), Aleks Dudek (8b).

Dziękujemy uczniom za bogate w treść i animacje prezentacje multimedialne o liczbie π: Yeva Niemtsova (7a), Marta Kuc (5a), Oliwier Grzybowski (4b).

Przyjazne relacje z matematyką łączą na pewno Aleksandra Duszyńskiego (7b), który jest autorem bardzo rodzinnego ujęcia liczby π.

Na szczególną uwagę zasługuje również dość liczna grupa cukiernicza, która zatroszczyła się, by słodycz i piękno liczby π zdobywały kolejnych fanów matematyki: Maja Kranc (3b), Nikola Jabłońska (7b), Zuzanna Kranc (5a), Wirginia Hajdziony (5a), Antoni Kranc (7b).

Warto docenić też pracę zespołową, którą tego dnia zorganizowały panie: D. Otmianowska i A. Matuszkiewicz, a którą zrealizowały dzieci z klasy 1b i 3a.

Wszystkim wymienionym osobom dziękujemy za wykonaną pracę i uświetnienie szkolnych obchodów Dnia Liczby Pi

Nauczyciele matematyki: M. Burczyńska, A. Olejniczak, A. Czajkowski

Poprzednia aktualność
Lubimy czytać
Następna aktualność
Dzień bez plecaka