Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej

Archiwum kategorii: Aktualności

Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony czy przeżywa trudne momenty?
Klasy 4a i 5a wraz ze swoimi wychowawczyniami przystąpiły do realizacji projektu ,,Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”. To program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia, którego celem jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Na pierwszych zajęciach uczniowie wykonali i pięknie przyozdobili pudełka, które posłużą im jako apteczki emocjonalne. Tak jak w tej medycznej przechowuje się bandaże i plastry na rany ciała, tak do tej po każdych zajęciach będą wkładać karteczki ze wspomnieniami, z pozytywnymi myślami, z rysunkami czy z innymi wytworami powstałymi na kolejnych godzinach wychowawczych w ciągu całego roku szkolnego. Będą one przypominać im o najważniejszych wartościach, którymi powinny się kierować i staną się być może drogowskazami na całe życie. Podczas zajęć będziemy realizować założenia programu, by i teraz, i w przyszłości dzieci umiały leczyć rany duszy, ale również by tryskały dobrym humorem, nadzieją i miały odporność psychiczną. Chcemy uczyć je optymizmu oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem i z trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienie dla innych.
Program jest adresowany do dzieci w wieku 8-12 lat. Nauczyciele – realizatorzy prowadzą zajęcia, omawiając następujące zagadnienia:
Apteczka skarbów – jak leczyć rany duszy?
Optymizm – myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
Przyjaźń – okazuj miłość i przyjaźń!
Kreatywność – ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
Wytrwałość – nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
Zdrowie fizyczne – dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
Szczerość – nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
Życzliwość – próbuj zrozumieć i wspierać innych!
Wdzięczność – okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
Marzenia – wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!

Poprzednia aktualność
Pasowanie zerówkowiczów
Następna aktualność
Zuchowe barwy jesieni