Światowy Dzień Zespołu Downa

Archiwum kategorii: Aktualności

Dzisiaj, 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, obchodzimy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa – jej amerykański zapis symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, a to jego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu. Zespół Downa, inaczej określany trisomią chromosomu 21, został opisany przez brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa w 1862 roku. Od jego nazwiska przypadłość tę nazwano właśnie zespołem Downa. W Polsce żyje ponad 60 tys. osób z trisomią 21: uczą się i pracują, marzą i kochają, mają też – jak większość ludzi – lepsze i gorsze dni. Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego to właśnie one stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji. Nie bez powodu więc wszyscy założyliśmy dzisiaj skarpetki nie do pary – to znak solidarności i szacunku. Wszyscy jesteśmy równi – pamiętajcie o tym każdego dnia!

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu przekazała uczniom naszej szkoły książki pt. ,,Planeta Imma”, które wprowadzają w świat osób z zespołem Downa. Serdecznie dziękujemy za cenny upominek. Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu

Poprzednia aktualność
"Walc Barbary"
Następna aktualność
"SPACER WAGAROWICZA"