Z tabliczką mnożenia za pan brat

Archiwum kategorii: Aktualności

Podobno najstarszą na świecie tabliczkę mnożenia znaleziono w Chinach, a jej wiek określono na ponad 2300 lat. Co powoduje, że mimo upływu tylu lat nauka matematyki zaczyna się od zaprzyjaźnienia się z kwadratową, często kolorową, tablicą zestawiającą iloczyny liczb naturalnych? Włączając się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, chcemy przypominać, że tabliczka wspomaga szybkie liczenie w pamięci, dlatego też każdy powinien znać ją „na wyrywki”. Dzieci, które opanowały tabliczkę mnożenia, nabierają pewności siebie, bo szybciej potrafią wykonać obliczenia. Dzięki tabliczce mnożenia ćwiczą swoją pamięć. Dobra znajomość tabliczki mnożenia pomaga wykonywać działania arytmetyczne szybciej, dokładniej i z mniejszym wysiłkiem. Dobra znajomość tabliczki pomaga także w szerszym zrozumieniu matematyki. Dzieje się tak dlatego, że mnożenie jest podstawą funkcjonowania liczb w matematyce. Jeśli zrozumiemy, w jaki sposób liczby mnożą się przez siebie, zrozumiemy też sposób, w jaki funkcjonują liczby w ogóle.

Jak opanować tabliczkę mnożenia? No cóż?! Większość dzieci opanowuje tabliczkę mnożenia… po prostu jej używając! Dlatego w dniu dzisiejszym na lekcjach matematyki uczniowie mogli sprawdzać jej znajomość poprzez różnorodne ćwiczenia. Były zatem: kolorowanki, wykreślanki, rebusy, zagadki, zadania do realizacji w parach i samodzielnie.

W związku ze świętem Tabliczki Mnożenia ogłoszony został szkolny konkurs na plakat, na którym w barwny i kreatywny sposób należało zaprezentować bohaterkę dzisiejszego dnia. Laureatami konkursu zostali:

w kategorii klas 1 – 3:

I miejsce: Alicja Kajser 2b

II miejsce: Amelia Światła 2a

III miejsce: Anastasiia Tynok 1b

w kategorii klas 4 5:

I miejsce: Klaudia Jaworska 5b

II miejsce: Aleksandra Pieczynia 5b oraz Antonina Kubiak 4b

III miejsce: Nikola Pawlak 5b oraz Nicola Koziarek 5a

w kategorii klas 6 – 8:

I miejsce: Iga Purczyńska 7a

II miejsce: Julia Rokoszewska 6b oraz Szymon Ratajczyk 7b

III miejsce: Jessica Piotrowska 7b oraz Maciej Kajser 6b

Nagrodę specjalną za MAXI plakat otrzymała Wirginia Hajdziony 7a

Gratulujemy laureatom oraz dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli się zadania przygotowania pracy konkursowej. Trenujmy tabliczkę mnożenia! Jej znajomość po prostu się opłaca!

Poprzednia aktualność
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Następna aktualność
DOBRE SŁOWO, DOBRY GEST