Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Archiwum kategorii: Aktualności

21. lutego przypadał Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z jego obchodami w naszej szkole w tym tygodniu Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zaprosił całą społeczność do wspólnej akcji: ,,Stop wulgaryzmom”, ponieważ ich unikanie to pielęgnowanie pięknej, eleganckiej polszczyzny. Profesor Bralczyk tak tłumaczy wagę wypowiadanych przez nas słów: ,,Nasze mówienie świadczy o naszym myśleniu. Mało tego – nasze mówienie wpływa także na nasze myślenie”.Klasy 1-4 wraz z wychowawcami miały za zadanie przyozdobić swoje sale lekcyjne oraz drzwi klasy kolorowymi napisami zawierającymi tzw. magiczne słowa: ,,proszę”, ,,dziękuję”, ,,przepraszam”, a także inne zwroty grzecznościowe. Podczas zajęć etyki, języka polskiego, a także zajęć z wychowawcą przeprowadzono pogadanki dotyczące kultury języka i savoir-vivre’u. Klasy 5-8 wraz z wychowawcami wykonywały plakaty zawierające hasła zniechęcające do wypowiadania wulgaryzmów, wzięły też udział w quizie językowym ,,Potyczki z polszczyzną”. Dla wszystkich uczniów został ogłoszony konkurs na wiersz lub slogan propagujący język bez przekleństw. Poprzez akcje takie jak w tym tygodniu jako uczniowie i pracownicy szkoły imienia Juliusza Słowackiego dbamy o to, żeby spełniło się marzenie patrona SP3, który napisał, że pragnie, by ,,język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Chcąc te myśli wyrazić, nie potrzebujemy wulgaryzmów. Grafika ze Słowackim pochodzi ze strony ,,Paryskie salony romantyków”.

Poprzednia aktualność
DRZWI OTWARTE
Następna aktualność
Tydzień Wielokulturowy