Toruńskie pierniki i „Gotyk na dotyk”

Archiwum kategorii: Aktualności

W środę uczniowie klas czwartych i przedstawiciele klas ósmych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia. Zwiedzanie takiego miejsca możemy potraktować jako terenową lekcję historii – w czasach średniowiecznych było to bardzo bogate miasto, należało do Hanzy, a liczne gotyckie budowle przetrwały do dziś. Pani przewodnik wyjaśniła uczniom hasło promujące miasto – „Gotyk na dotyk”. I rzeczywiście w Toruniu można tego gotyku doświadczyć. Spacerom miejskimi uliczkami nie było końca, uczniowie poznawali kolejne ciekawe historie. Toruń to oczywiście nie tylko gotyckie zabytki, ale i miasto, w którym przyszedł na świat Mikołaj Kopernik. Na cześć naszego najbardziej znanego astronoma na Rynku Staromiejskim postawiono pomnik. Nasi podróżnicy dotarli też do domu, w którym według tradycji urodził się twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Toruń to również miasto piernika, a pierniczki można tu nie tylko kupić, ale poznać historię z nimi związaną, a nawet własnoręcznie je upiec. I tego doświadczyli uczniowie w Żywym Muzeum Piernika. Wspólne pieczenie pierników i ich ozdabianie było świetną zabawą. Kolejnym punktem wycieczki był Dom Legend Toruńskich, w którym w zabawny sposób przedstawionych zostało kilka z nich. Wiecie dlaczego Krzywa Wieża w Toruniu jest krzywa? Nasi uczniowie już wiedzą i to wcale nie dlatego, że słuchali opowieści, lecz osobiście w niej uczestniczyli, wykonując zadania proponowane przez animatorów. Humor i pogoda tego dnia dopisywały. Zmęczeni, ale szczęśliwi uczniowie wrócili w kaliskie strony.

Poprzednia aktualność
3a przybiła "Piątkę dla natury"
Następna aktualność
Zapraszamy do klasy 7 dwujęzycznej