W Soplicowie jak w raju!

Archiwum kategorii: Aktualności

21 listopada 2018 r. uczniowie z klas 7 i 8 wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Celem zajęć było ułatwienie współczesnym nastoletnim czytelnikom  zrozumienia lektury, która opisuje świat sprzed ponad dwustu lat.  Podczas zajęć, odbywających się w kilku salach: Szlachta, Dom, Rękopis,  uczniowie mogli poznać  rzeczywistość szlacheckiego dworu, ukazaną w poemacie Mickiewicza, czyli życie szlachcica (sposób spędzania czasu wolnego, codzienne obowiązki, sejmiki, stroje szlacheckie), a także dowiedzieć się, na czym polegała słynna, polska gościnność. Atrakcją było obejrzenie jednego z najcenniejszych rękopisów literatury polskiej – Pan Tadeusza Adama Mickiewicza. Eksponat ten składał się z zeszytu w marmurkowej oprawie, zawierał czystopis ksiąg od I do III i początek księgi IV oraz dziewięćdziesiąt jeden kart brulionu i czystopisu luzem ksiąg IV–XII. Innym równie ciekawym zabytkiem był zachowany we fragmentach poemat Juliusza Słowackiego – Pan Tadeusz, będący próbą przeinterpretowania poematu Mickiewiczowskiego. Wizyta w muzeum to dialog  z kulturą, który pomógł zrozumieć nam, jak ważna jest historia ojczyzny i nasza tożsamość narodowa.

Poprzednia aktualność
Dzień Życzliwości
Następna aktualność
Dzień Pluszowego Misia