Szkolny Dzień Matematyki z liczbą π

Archiwum kategorii: Aktualności

3.14 – czternastego dnia, trzeciego miesiąca roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. W naszej szkole był on okazją do promowania wiedzy matematycznej. Uczniowie z klas pierwszych kolorowali liczbę π oraz poprzez różne zabawy odkrywali tajemnice królowej nauk. Ich starsi koledzy rozwiązywali rebusy i krzyżówki matematyczne, łamali głowy, poszukując porządku i logiki w układach cyfr zapisanych w sudoku czy wykropkowanych na kostkach domino, rozwijali spostrzegawczość i logiczne myślenie, grając w planszówki matematyczne. Z kolei na iPadach w aplikacji Scratch Junior programowali historie z liczbą π w roli głównej. Słowem matematyka tego dnia była odkrywana przez uczniów w sposób niecodzienny.

Szkolny Dzień Matematyki był okazją do podsumowania wcześniej ogłoszonych konkursów. Godną podziwu liczbę π w plastyczny i ciekawy sposób przedstawiły na plakatach uczennice z klasy 3D: Weronika Samulak, Adrianna Baranowska, Kornelia Ciszewska, Matylda Erkiert, Aleksandra Miśkiewicz, Julia Walczak, Oliwia Olejnik oraz uczniowie z klasy 2A: Jakub Janiszewski, Mateusz Janiak, Jakub Janiszewski i Jakub Pawelec.

Pi-ękne pi-ematy (wiersze mnemotechniczne pozwalające zapamiętać liczbę π) napisały: Gabriela Goździewicz (3D) i Paulina Frasunkiewicz (2D).

Klasą dla siebie w konkursie polegającym na zapamiętaniu jak największej liczby cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby π była Wanessa Gierlach. 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 59230 78164 06286 20899 86280 348. Taki szereg cyfr utrwaliła w swojej pamięci uczennica klasy 3B. Zapamiętanie przez nią 88 cyfr to nowy rekord szkoły. Kto go pobije w przyszłym roku?

Magia Pi
[Gabriela Goździewicz]

Oto i trzy,
i magia!
Matematyk
od dawien dawna
tym darom tajemnej
ludolfiny wierząc
naukowego asa
„Pi” nam przesyła
cyfr rządek na kartce
ślad dał nam dokładny,
aby ją pokazać.

 

 

W tym wierszu liczba liter w następujących po sobie wyrazach daje kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π.

Oto i trzy, (3,14)
i magia! (15)
Matematyk (9)
od dawien dawna (265)
tym darom tajemnej (358)
ludolfiny wierząc (97)
naukowego asa (93)
„Pi” nam przesyła (238)
cyfr rządek na kartce (4626)
ślad dał nam dokładny, 4338)
aby ją pokazać. (327)

Liczba Pi
[Paulina Frasunkiewicz]

Ogromna, nieskończona,
bez określonego wzoru, chaotyczna,
niepokorna, niewymierna.
Trójką się ona zaczyna,
Jedyną cyfrą za przecinkiem stojącą.
Później zaś długi zaczyna się sznur.
Jedynkę i czwórkę pamiętać musisz,
by obliczyć obwód czy pole koła.
Kolejna jedynka i piątka
już mniej są znane,
lecz dla zainteresowanych
bardzo ciekawe.
Dziewiątka i dwójka
rytm zmieniają, burzą porządek,
pojawiają się znikąd, zmylić potrafią.
Szóstka też nowa w tym sznurze się zjawi.
A po co, tego nikt nie wie.
Następnie występują po sobie
piątka, trójka, piątka.
Dwie cyferki więżą inną,
cóż za smutny jest to widok.
Ósemka z dziewiątką na randkę tu przyszli,
lecz siódemka z dziewiątką, bliźniaczką wcześniej wspomnianej,
również zaplanowała tu miłosne spotkanie.
Znów na parkiet wkraczają liczby mniejsze:
trójka, dwójka i trójka,
by po chwili być z niego wypchniętym
przez ósemkę.
Dochodzi też gang parzystych
cztery, sześć, dwa, sześć, cztery.
Następnie dwie najlepsze przyjaciółki:
trójka i trójka,
robią sobie w pobliżu selfie.
Potem dalej są kolejne cyfry,
ciągle kolejne, cały czas nadchodzą.
Liczba Pi jest nieskończona, wieczna
i choćbyś przez lat tysiąc pisał,
choćbyś przerw nie robił na … choćby spanie
i tak nigdy jej całkowicie nie napiszesz,
i tak nigdy zasady nie znajdziesz.

Poprzednia aktualność
Specjaliści od kodowania
Następna aktualność
VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej