Narodowe Czytanie 2022

Archiwum kategorii: Aktualności

Narodowe Czytanie to akcja społeczna zapoczątkowana w 2012 roku. Polega na publicznym odczytywaniu obszernych fragmentów wybitnych dzieł rodzimej literatury. Tegoroczna edycja wiąże się z dwusetleciem polskiego romantyzmu, tyle bowiem lat mija od wydania tomiku poezji Adama Mickiewicza, zatytułowanego Ballady i romanse, który zapoczątkował tę epokę w naszym kraju. Niektóre z ballad znajdują się w podstawie programowej języka polskiego dla klas 4-8, więc akcja ta okazała się w tym roku szczególnie bliska naszym uczniom. Nic więc dziwnego, że tak chętnie się w nią włączyli. Przez cały bieżący tydzień pod czujnym okiem swoich polonistek czytali wybrane utwory cyklu podczas lekcji, omawiali je i dyskutowali o ich znaczeniu. Klasa 6a uczestniczyła w warsztatach plastycznych prowadzonych przez panią Marlenę Janiak i uczyła się pleść wianki, które posłużyły czytającym ballady jako cenne akcesorium, jednoznacznie wskazujące na ludowe pochodzenie utworów cyklu. Pod kierunkiem swojej pani od plastyki i techniki uczennice tej klasy przygotowały też dekoracje mające uświetnić występy. W piątek, 09.09 nastąpiło podsumowanie Narodowego Czytania w naszej szkole. Podczas przerw na szkolnym korytarzu na II piętrze ballady Adama Mickiewicza usłyszeliśmy w wykonaniu i uczniów, i nauczycieli. Panią Twardowską przeczytały dziewczynki z klas 5b i 4a wraz z wychowawcami: panami Andrzejem Czajkowskim i Mirosławem Szymczakiem, a także panią Małgorzatą Olejniczak, Świteziankę zaprezentowali ósmoklasiści, Powrót taty poznaliśmy najpierw w interpretacji uczennic i uczniów klasy 6a wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Olejniczak, a następnie w wykonaniu przedstawicieli klasy 5a z wychowawczynią, panią Pauliną Okrasą. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia za zaangażowanie i poświęcony czas i już dzisiaj chętnych do uczestnictwa w literackiej uczcie zapraszamy na Narodowe Czytanie za rok do zaprezentowania fragmentów Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Poprzednia aktualność
Dzień Marzyciela
Następna aktualność
TRÓJKA w POLONEZIE