Narodowe Czytanie 2023 – „Nad Niemnem”

Archiwum kategorii: Aktualności

,,Nad Niemnem” zostalo wybrane lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. To najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej i jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego ,,Pana Tadeusza”, pierwszej lektury Narodowego Czytania, zainicjowanego w 2012 roku. Nad kolejnymi już akcjami, mającymi propagować czytelnictwo, a także popularyzować polską literaturę, patronat obejmuje co roku Para Prezydencka. Jako szkoła włączyliśmy się w wydarzenie po raz trzeci. W tym roku do czytania wykorzystaliśmy możliwości szkolnego radiowęzła. Przez mikrofon można było usłyszeć nie tylko fragmenty dzieła, ale także ciekawostki na temat rzeki Niemen, okoliczności powstania utworu i jego bohaterów. Oprócz tego powieść czytana była w klasach podczas lekcji języka polskiego.

Poprzednia aktualność
Bezpieczna Kraina Energa-Operator
Następna aktualność
Aktywnie na przerwach