Bezpieczna droga do domu – ćwiczenia świetlicowe

Archiwum kategorii: Aktualności, Świetlica

Dzisiejsze zajęcia świetlicowe miały za zadanie zwrócić uwagę najmłodszych na bezpieczne zachowania w drodze do szkoły i domu. To, co dla dorosłych jest odruchowym zachowaniem, dla dziecka może być skomplikowaną czynnością, ponieważ często nie wie ono, jak zachować się na drodze i zdarza się, że reaguje zbyt emocjonalnie i gwałtownie, co może prowadzić do wypadku. Dziecko nie zawsze potrafi także przewidywać sytuacje, które mogą zdarzyć się na drodze, ma problemy z dokładnym określeniem odległości, dzielącej go od pojazdu czy prędkości, z jaką się on porusza. Dlatego też tak ważne jest, by od najmłodszych lat uczyć prawidłowych zachowań na drodze. Ta wiedza może uratować życie i zdrowie. Policyjne statystyki pokazują, że rokrocznie spada liczba wypadków drogowych z udziałem uczniów klas podstawowych, co dowodzi, że edukowanie dzieci przynosi wymierne efekty – dzięki temu są bezpieczniejsze i wiedzą, jak unikać zagrożeń.

„Światła na skrzyżowaniu”

Niech  każdy  stanie  przed  skrzyżowaniem

palą się światła- popatrzmy na nie.

Światło zielone jak małe listki

na drugą stronę zaprasza wszystkich.

A światło żółte jak liść jesieni

ostrzega spiesz się , bo ruch się zmieni.

Światło czerwone jak mak, jak ogień

wszystkim przechodniom zamyka drogę.

W. Faber

EMOCJE w klasie 2a