#SzkołaPamięta

Archiwum kategorii: Aktualności

Klasy 2a i 6a, wraz z wychowawcami i przedstawicielami rodziców, wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Akcja polega na upamiętnieniu ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych, a także uczczeniu zmarłych. Odbywa się zawsze w okresie Wszystkich Świętych. Uczniowie obu zespołów stawiali światełka pamięci pod pomnikami pomordowanych i walczących o wolność ojczyzny, a także na opuszczonych, zabytkowych grobach. Warto dodać, że były to w dużej mierze ozdobne lampiony wykonane na kółku plastycznym pod okiem pani Marleny Janiak i kreatywnej mamy – pani Joanny Hajdziony. Uczniowie odwiedzili Cmentarz Miejski, znajdujdujący się w dzielnicy Rogatka. Jest to jedna z najstarszych polskich nekropolii, wpisana do rejestru zabytków, spoczywają tu prochy wielu zasłużonych kaliszan i mieszkańców powiatu kaliskiego. Klasa 6a udała się dodatkowo na Cmentarz Ewangelicki, na którym znajdują się m.in. groby rodziny Stefana Szolc – Rogozińskiego, słynnego podróżnika urodzonego w Kaliszu czy rodziny Fibigierów, właścicieli dawnej Fabryki Fortepianów i Pianin ,,Calisia”, a także na Cmentarz Prawosławny, gdzie uczniowie z Ukrainy znaleźli groby swoich rodaków. Szóstoklasiści uczczcili też pamięć o byłym dyrektorze szkoły, Lucjanie Kopackim, stawiając na jego nagrobku własnoręcznie wykonany znicz z napisem ,,SP3 pamięta”. Wizyta na cmentarzu wydobyła z dzieci rzadko spotykaną w tym wieku powagę i zamyślenie. Okazywanie szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazanie najmłodszym, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci, to ważne zadanie edukacyjne – przecież „Szkoła pamięta”.

Poprzednia aktualność
Pora na roboty
Następna aktualność
Wyniki konkursu wiedzy o zdrowiu