Kopalnia soli w Kłodawie

Archiwum kategorii: Aktualności

Kopalnia w Kłodawie jest największą czynną kopalnią soli w Polsce. I to właśnie tam w środę, 30 października br. uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na wycieczkę.
Po zjeździe windą z prędkością 6m/s szybem „Michała” turyści z naszej szkoły wkroczyli na trasę zwiedzania, położoną 600 m pod ziemią. Sam zjazd pozostawił niezapomniane wrażenie. Uczniowie wraz z przewodnikiem wędrowali wyrobiskami korytarzowymi. Pierwszy przystanek to kaplica św. Kingi, która została wybudowana przez górników w czynie społecznym. W kaplicy znajduje się postać Matki Bożej pokrytej kryształkami soli niebieskiej. Ta sól jest dostępna tylko w dwóch miejscach na świecie – w polskiej Kłodawie i w Iranie. W centralnej części kaplicy znajduje się postać św. Kingi, patronki górników solnych, o której przewodnik opowiada bardzo ciekawą historię. Podczas dalszej wędrówki korytarzami naszym szkolnym turystom ukazują się przed oczami przepiękne stropy solne utworzone z różnokolorowej soli. Przewodnik wyjaśnia, że sól o odcieniu różowym to ewenement na skalę światową – występuje tylko w Kłodawie i w Pakistanie (tzw. sól himalajska). Oprócz wyeksploatowanych komór uczniowie mają możliwość zobaczenia maszyn używanych w górnictwie solnym, a przewodnik opowiada o całym procesie wydobywania urobku. Na trasie zwiedzania znajdują się gabloty ze zdjęciami z wykonywanych prac, a także stroje górników. Można spotkać Skarbnika – postać z soli spełniającą życzenia. Do zwiedzenia jest też Grota Drakuli. Zwieńczenie podziemnej wycieczki, to obejrzenie potężnej groty, w której odbywają się koncerty. Przewodnik opowiada w niej ciekawostkę związaną z naszym miastem – w 2007 roku Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej zagrała „Cztery pory roku” Antoniego Vivaldiego. Ten koncert został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Zwiedzanie kończy się przy wizerunku św. Jana Pawła II. Stąd każdy turysta może zabrać ze sobą kawałek soli kamiennej.
Wsłuchując się w słowa przewodnika podczas całej trasy turystycznej, uczniowie poznali historię powstania soli kamiennej, dowiedzieli się o jej zastosowaniu w dzisiejszych czasach, usłyszeli o niej wiele ciekawostek i legend.  Po powrocie z wycieczki wszyscy byli zmęczeni, ale przede wszystkim zadowoleni, ponieważ mieli okazję zwiedzić wyjątkowo urokliwe i wartościowe miejsca. 

Poprzednia aktualność
Zaskakujące zabawy sensoryczne w klasach trzecich
Następna aktualność
Świetlicowa wymiana pocztówkowa.