PROJEKT ZDROWA JA – etap czwarty

Archiwum kategorii: Aktualności

Tak szybko płynie czas, tak szybko mijają chwile… Rok szkolny się kończy i czwarty etap programu ZDROWA Ja również. Dziewczęta aktualizowały swoje opaski, choć jedną nogą już jakby były na wakacjach. I tu kolejny raz bardzo ładnie wplótł nam się temat zaproponowany zgodnie ze scenariuszem projektu ZDROWA JA, a mianowicie zachowania ryzykowne. Jak być bezpiecznym na wakacjach, jak unikać tego, co niebezpieczne i złe dla naszego zdrowia i życia. Jak asertywnie powiedzieć nie, jak odróżnić to, co jest szaloną zwariowaną zabawą, a co może okazać się zachowaniem tragicznym w skutkach. Wszystkie nasze pomysły zapisałyśmy na plakacie, który zawisł przy wejściu do szkoły. Zerknijcie na niego, wychodząc ze szkoły ze świadectwem w ręce.

W czwartym etapie programu ZDROWA JA skupiamy się na tym, co dobre i co złe dla naszego zdrowia i życia, ale pod kątem zachowań ryzykownych. Niektórym ludziom podejmowanie ryzyka sprawia przyjemność, wzbudza u nich rodzaj euforii, zadowolenia, poczucia spełnienia. Idąc tym tropem, można powiedzieć, że o ile skok ze spadochronem czy jazda na nartach po nieoznaczonych stokach dostarczają takich właśnie niepowtarzalnych wrażeń i doznań jako sport ekstremalny,to już palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków i dopalaczy oraz przemoc, wulgarny język czy uzależnienie od gier komputerowych będą zachowaniami antyzdrowotnymi, które w opinii wielu dostarczają podobnych wrażeń, niemniej stanowią nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia, ale przede wszystkim są niezgodne z normami społecznymi.

Dziewczęta uznały jednomyślnie, że zarówno ludzie, jak i zwierzęta raczej unikają ryzykownych zachowań, chyba że mają one służyć przetrwaniu. Większość ludzi wykazuje silną awersję do ryzyka w warunkach pozytywnego bytowania w rodzinie, społeczności szkolnej czy wśród koleżeństwa. Natomiast w przypadku niedoboru któregoś z czynników środowiskowych, rodzinnych czy związanych z indywidualnymi cechami osobowościowymi tendencja do zachowań ryzykownych znacznie wzrasta.

Kolejny etap Projektu ZDROWA JA już po wakacjach. A zatem bądźcie aktywne, asertywne, odżywiajcie się zdrowo i unikajcie zachowań szkodliwych dla waszego zdrowia i życia.

Poprzednia aktualność
Wypłata stypendium socjalnego
Następna aktualność
Koncert Dzieci Rodzicom - 2018