Asy Internetu

 

Osoba realizująca projekt: Andrzej Czajkowski

Uczestnicy projektu: uczniowie klas 4a, 6a, 7a, 8a

Asy Internetu to projekt, który jest skierowany do szkół podstawowych w całym kraju. Jego celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci oraz wsparcie nauczycieli i nauczycielek w tym zakresie.

W dzisiejszych czasach internet przenika wszystkie sfery życia: ułatwia zdobywanie wiedzy, inspiruje, pobudza kreatywność i tworzy nowe możliwości rozwoju. Dlatego tak istotne jest odpowiedzialne wspieranie dzieci, rodziców i nauczycieli w bezpiecznym korzystaniu z sieci i czerpaniu korzyści z szans i możliwości, jakie ona oferuje.

W zamyśle twórców projektu, aby zachować bezpieczeństwo i wykorzystać potencjał internetu do nauki i rozwoju, wszyscy powinniśmy trzymać się uniwersalnych zasad. Takich, które sprawdzają się zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. 

Uważamy, że wszędzie obowiązują te same zasady zachowania – Rozsądek, Uważność, Siła (Asertywność), Życzliwość i Odwaga. Są to również przewodnie myśli programu edukacyjnego Asy Internetu, który uczy dzieci jak eksplorować internet w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Uczy jak być dobrymi obywatelami w internecie.

W ramach programu w poszczególnych klasach realizowane były zajęcia podczas których uczniowie mgli dowiedzieć się m. in. jak:

  • udostępniać z głową treści i informacje o sobie
  • nie dać się nabrać internetowym oszustom
  • chronić swoje sekrety używając silnych haseł
  • być życzliwym i reagować na niewłaściwe zachowania internautów
  • rozmawiać o wątpliwościach, gdy trafimy w internecie na coś niepokojącego

 

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas: 4a, 6a, 7a i 8a podsumowywali działania zrealizowane w ramach projektu. Poprzez wykonywane prace uczniowie starali się dostrzegać, że rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga to postawy, których na co dzień potrzebuje każdy człowiek – zarówno w sieci, jak i offline.

Film przygotowany przez uczniów klasy 8a w ramach projektu Asy Internetu: Siła

Film przygotowany przez uczniów klasy 8a w ramach projektu Asy Internetu: Uważność