POCZTÓWKOWE ZNAJOMOŚCI

W klasie 2a realizowany jest innowacyjny projekt „Pocztówkowe znajomości”, która polega na wymianie pocztówek z innymi uczniami z różnych regionów Polski. Jego głównym celem jest poznanie historii, kultury oraz walorów środowiska geograficznego kraju, a także rozwój społeczny uczniów.

Motywacją do jego stworzenia są coraz liczniejsze zmiany w modelu wychowania oraz konwersja w środowisku społecznym dzieci i młodzieży. Nowoczesne technologie „wypierają” stare, tradycyjne formy komunikacji. Szybciej i łatwiej jest wysłać SMS lub e-mail, niż list czy pocztówkę. Nowe technologie skracają czas dostarczenia wiadomości i odpowiedzi, są tańsze, ale nie mają duszy. Każdy otrzymany list lub kartka pocztowa niosą za sobą wiele emocji i przeżyć, są czymś trwałym.

Wymiana pocztówkowa z rówieśnikami z całej Polski będzie doskonałą okazją do nauki geografii i historii. Jednym z celów jest wzrost zainteresowania tożsamością lokalną i regionalną, zapoznanie uczniów z wiedzą o historii, tradycjach, ciekawych okolicach  Kalisza, a także poznanie innych regionów Polski. Wysyłając i otrzymując widokówki z różnych miejscowości poznają inne, ciekawe zakątki oraz ich położenie  na mapie.

Chęć nadania pocztówek w różne strony Polski będzie doskonałą okazją, aby zapoznać uczniów z samodzielnym wypisywaniu kartek pocztowych oraz poznaniem zasad działania poczty i pracy listonosza.

Ponadto uczniowie będą mieli okazję do nawiązania kontaktu z rówieśnikami, co z pewnością otworzy dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewni radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki. Natomiast w świecie rzeczywistym być może pomoże w kontaktach interpersonalnych, gdyż coraz częściej widzimy, że uczniowie podczas przerw, zabaw na boisku czy placu zabaw nie mają ze sobą o czym rozmawiać. Korzystają ze smartfonów, tabletów, nie szukając kontaktu z drugą osobą, a gdy nie ma urządzeń mobilnych w zasięgu ręki zaczynają się nudzić i dochodzić do wniosku, że nie mają wokół siebie żadnych przyjaciół.