Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

Archiwum kategorii: Aktualności

Początek lutego od wielu lat obfituje w naszej szkole w różnorodne inicjatywy związane z problematyką bezpiecznego korzystania z Internetu. W tym roku przedstawiciele klas 4 – 8 podczas warsztatów próbowali określić na miarę swoich możliwości, czym jest dobrostan cyfrowy. Wydaje się, że ich odpowiedzi nie były dalekie od definicji, jakie możemy spotkać w Sieci.

Cyfrowy dobrostan to stan, w którym balans między światem technologii a rzeczywistością jest zachowany. To umiejętność osiągania harmonii poprzez kontrolowanie ilości i jakości czasu spędzanego z cyfrowymi urządzeniami. To też poczucie, że w razie potrzeby możemy się bez niego obejść.

Uczniowie pracowali metodą 5 pytań (5Q). Odnosząc się do tego, jak wygląda ich codzienność, w której mocno obecny jest świat zamknięty w ekranie smartfonu, odpowiadali na pytania: Czego możemy robić mniej? Czego możemy robić więcej? Co możemy robić inaczej? Co możemy zacząć robić? Co możemy przestać robić? Ta część ich pracy była okazją do przypomnienia o innowacji realizowanej w naszej szkole Telefon nie jest całym światem, cały świat jest obok.

Zespoły uczniowskie miały również za zadanie wczuć się w to, co może myśleć, co może przeżywać, co może robić, czego może oczekiwać nastolatek w różnych sytuacjach związanych z korzystaniem z telefonu. Z pomocą „ciastka” grupy określały profile swojego rówieśnika, który np. właśnie przegrał w swojej ulubionej grze? Dokupił skórki, zapłacił za supermoce i teraz musi wszystko zaczynać od nowa.

Albo inne okoliczności: osoba, której rodzice zabraniają ciągle grać i korzystać ze smartfonu. Wie, że musi dokończyć misję, więc gra ukradkiem…, okłamuje, że musi obejrzeć filmik na lekcję…. W tym przypadku uczniowie również mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące tej osoby: Co myśli? Co czuje? Co widzi? Co mówi? Co robi? Czego oczekuje?

Miejmy nadzieję, że warsztaty te pobudziły uczniów do autentycznych autorefleksji, a plakaty będące wytworem tych przemyśleń, a zdobiące obecnie korytarz na II piętrze, staną się pretekstem do wyciągnięcia wniosków przez czytających je podczas przerw Trójkowiczów.

Poprzednia aktualność
Graliśmy zmysłami
Następna aktualność
Niech żyje bal!