Pamiętając o bohaterach

Archiwum kategorii: Aktualności

16 września 2022 roku na placu Bohaterów Westerplatte (na osiedlu Dobrzec) delegacja pocztu sztandarowego i uczniów naszej szkoły uczestniczyła w obchodach upamiętniających bohaterską obronę Westerplatte. Obrona Westerplatte przez polskich żołnierzy stała się legendą kampanii wrześniowej. Zaledwie 182 obrońców pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, wyposażonych było w zaledwie 4 moździerze i 3 działa małego kalibru. Według wstępnych założeń dowództwa polska placówka miała wytrzymać 12 godzin, aż do nadejścia wsparcia. Po 7 dniach bez zmiany na posterunkach, bez światła, bez wody i bez spania, bez amunicji, w stanie skrajnego wyczerpania fizycznego podjęto decyzję o kapitulacji. Dalsza walka przyniosłaby tylko kolejne ofiary. W obronie Westerplatte zginęło 16 żołnierzy, a 50 zostało rannych. Pod pomnikiem ku czci Bohaterów Westerplatte o godzinie 18.00 odegrano hymn państwowy, powitano wszystkich uczestników uroczystości, odmówiono modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.

Poprzednia aktualność
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
Następna aktualność
UŚMIECH i KROPKA