Dzień drzewa w naszej szkole

Archiwum kategorii: Aktualności

10 października  obchodzimy 18. edycję programu edukacyjnego Święto Drzewa pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”. Każdy z nas może posadzić, pielęgnować i chronić drzewa oraz krzewy, pamiętając o zwierzętach, dla których często to jedyny dom na Ziemi.Tak więc i MY – CAŁA SPOŁECZNOŚĆ SP3 zaangażowała się i dołączyła do Święta Drzewa.

W ramach tej akcji przystąpiliśmy do wielu działań: 

  1. Uczniowie klasy drugich i trzecich posadzili drzewo i krzew na terenie szkoły – w ten sposób przyłączyliśmy się do Klubu Gaja, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew.
  2. Zastosowano drzewoterapię = sylwoterapię (wszyscy przytulali się do drzew) – drzewa są żywymi organizmami działającymi na nasze zmysły, dostarczającymi pozytywnej energii. Przebywanie wśród drzew uspokaja wewnętrznie i pobudza organizm do samoleczenia.
  3. W klasach drugich rozpoczęto realizację projektu „Lekturki spod chmurki” – jako pierwszą wybrano książkę Marii Terlikowskiej „Drzewko do samego nieba”.
  4. Obejrzano prezentację dotyczącą roli drzew w światowym ekosystemie. 
  5. Zorganizowano konkursy plastyczne:
  • Klasy 0-3: plakat „Drzewo domem dla zwierząt” ,
  • Klasy 4 i 6: Drzewo w wersji 3D.
  1. Wykonano zielniki dendrologiczne (klasy 5 i 7).
  2. Sprawdzano wiedzę w quizie o drzewach (klasy 8).
  3. Na zajęciach lekcyjnych i świetlicowych uczniowie rysowali, malowali, wyklejali i budowali drzewo –symbol łączący niebo i ziemię, makrokosmos, symbol wielkości i porządku świata czy w końcu symbol życia, wiecznej odnowy i nieśmiertelności.

Drzewa czeszą się wiatrem

Drzewa czeszą się wiatrem
Co targa ich liście jak chmury
Dlatego mają często
Bardzo zmierzwione fryzury

Falują zielone włosy
Kołyszą w rytm kołysania
Szeleszczą, szumią i szemrzą
Nim się położą do spania

A ranek drzew śpiewem się budzi
Z nim płynie skrzydlata muzyka
Pod bujnolistnym warkoczem
Ktoś się ostrożnie przemyka

Wesołe ma oczy i usta
I nos i uśmiech pyzaty
I nie wiem kto czesze te drzewa
Czy wiatr – czy może to skrzaty?

Rafał Lasota
Poprzednia aktualność
Warsztaty przyrodnicze w klasach trzecich
Następna aktualność
Życzenia Prezydenta Miasta Kalisza
z okazji Dnia Edukacji Narodowej